Nie każdy jest zwolennikiem podróżowania samochodem. Po mieście wygodnie i szybko można przemieszczać się rowerem. Ubezpieczenia dla rowerzystów są dostępne w ofertach większości towarzystw ubezpieczeniowych. Co konkretnie można zaoferować klientowi?

Korki, problemy z parkingami w centrum miasta, zanieczyszczenie środowiska naturalnego czy wysokie ceny benzyny – to jedne z wiele powodów, dla których osoby zmotoryzowane przesiadają się na rower. Trend ten już dawno dostrzegły towarzystwa ubezpieczeniowe i zaczęły oferować konsumentom ubezpieczenia dla rowerzystów. Zainteresowani nie mają jednak łatwego wyboru, bo ubezpieczeń przygotowanych z myślą o nich jest wiele. Z tego też względu tak istotna jest pomoc specjalisty – doradcy ubezpieczeniowego.

Ubezpieczenia dla rowerzystów – NNW to podstawa

Wśród ubezpieczeń opracowanych dla osób poruszających się na co dzień rowerem za podstawowe należy uznać ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Wykupienie przez zainteresowanego tej polisy oznacza, że ubezpieczyciel wypłaci świadczenie pieniężne wówczas, gdy dojdzie do uszkodzenia ciała, trwałego uszczerbku na zdrowiu czy śmierci ubezpieczonego w trakcie podróżowania rowerem.

Na co powinna zwrócić uwagę osoba chcąca nabyć ubezpieczenie dla rowerzystów? Dobrze, by miała świadomość, że część towarzystw ubezpieczeniowych wypłaci nie tylko odszkodowanie, lecz także poniesie koszty np. transportu z miejsca wypadku.

Rowerzysta nie jest zwolniony z odpowiedzialności cywilnej

O wypadek na drodze nietrudno. Wie to doskonale każdy kierowca, powinien również rowerzysta. Z tego względu towarzystwa ubezpieczeniowe opracowały ubezpieczenia dla rowerzystów od odpowiedzialności cywilnej. Kiedy takie się przyda? Choćby wtedy, gdy rowerzysta przypadkowo zarysuje karoserię pojazdu. Jeżeli w takiej sytuacji nie wykupił odpowiednio wcześniej ubezpieczenia OC, to będzie musiał pokryć szkodę z własnej kieszeni.

O czym należy pamiętać, gdy mowa o ubezpieczeniach OC? Zdecydowana większość towarzystw ubezpieczeniowych zastrzega sobie wyłączenie odpowiedzialności za szkody, które zostały wyrządzone w pewnych okolicznościach, np. gdy rowerzysta był pod wpływem środków odurzających czy w stanie nietrzeźwym. Dobrze, by każdy zainteresowany nabyciem takiego ubezpieczenia miał świadomość, kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe będzie mogło odmówić pokrycia wyrządzonej szkody.

Gdy rower kosztuje prawie tyle co samochód…

Ceny rowerów są różne. Najprostsze modele można kupić już za kilkaset złotych, ceny pojazdów z najwyższej półki sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Z myślą o tych, którzy zainwestowali w rower i chcą zabezpieczyć się przed jego kradzieżą czy uszkodzeniem, towarzystwa ubezpieczeniowe przygotowały ubezpieczenia dla rowerzystów casco. Mechanizm ich działania jest zbliżony do ubezpieczeń AC pojazdów mechanicznych – zapewniają dodatkową ochronę. By jednak ta była pełna, niezbędne jest przeprowadzenie wywiadu z osobą zainteresowaną zakupem tego ubezpieczenia. Dlaczego?

Większość towarzystw ubezpieczeniowych rozróżnia np. kradzież rower z zamkniętego pomieszczenia (choćby garażu) od kradzieży, do której doszło w mieście. W praktyce zatem dobrze wypytać potencjalnego klienta o częstotliwość użytkowania roweru. Może się okazać, że jeździ on sporadycznie i nie pozostawia pojazdu np. na parkingach czy w miejscach przeznaczonych dla rowerów. Dopasowanie ubezpieczenia dla rowerzystów do oczekiwań i potrzeb klientów nie jest zatem wcale oczywiste. Powinien pamiętać o tym każdy agent, do którego zgłasza się osoba podróżująca właśnie tym środkiem transportu.

Po więcej zapraszamy na nasz blog dla agentów oraz fanpage na Facebook’u