Osoba Wykonująca Czynności Agencyjne w skrócie OWCA to osoba fizyczna, zazwyczaj pracownik multiagenta, wykonujący osobiście wszelkie czynności, które zostały powierzone temuż agentowi przez ubezpieczyciela lub ubezpieczycieli. Czynności te polegają przede wszystkim na pozyskiwaniu nowych klientów, wykonywaniu przygotowawczych czynności zmierzających do zawierania umów ubezpieczeniowych, w przypadku posiadania stosownych kompetencji również podpisywania tychże umów, działania dotyczą także czynności w sprawach odszkodowań. OWCA jest odpowiedzialna również za organizowanie i nadzorowanie czynności agencyjnych. Przyjrzymy się temu, jak zarabia OWCA.

Zapraszamy do przeczytania najnowszego artykułu, w którym porównujemy zawody agenta ubezpieczeniowego, OWCA, brokera oraz agenta wyłącznego >>  

Prowizja od sprzedaży ubezpieczeń, czyli jak zarabia OWCA (Osoba Wykonująca Czynności Agencyjne)

W zależności od ustaleń pomiędzy multiagentem a jego pracownikami (owca-mi), osoby wykonujące czynności agencyjne mogą otrzymywać wynagrodzenie z tytułu prowizji od sprzedaży ubezpieczeń lub też określoną podstawę plus stosowną prowizję – taka opcja jest korzystna szczególnie na początku współpracy, gdy OWCA nie posiada jeszcze swojej bazy klientów a pośrednictwo ubezpieczeniowe ma stać się jedynym źródłem dochodów. Zdarza się także, że OWCA pracuje jedynie za stałą, miesięczną pensję, co jednak rzadko się sprawdza przy dłuższej współpracy (brak motywacji w sprzedaży ubezpieczeń, spadek zysków, niezadowolenie z efektów agenta). Aczkolwiek należy zaznaczyć, iż nie wszyscy multiagenci proponują jeden z powyższych sposobów wynagrodzenia, dlatego przed podjęciem współpracy zawsze należy dokładnie zapoznać się z warunkami umowy i kwestią dochodów.

Multiagent podejmując współpracę z określonymi Towarzystwami Ubezpieczeniowymi otrzymuje warunki rozliczania wraz z wytycznymi dotyczącymi prowizji od sprzedaży konkretnych produktów ubezpieczeniowych, stanowi to jego zarobek a więc osobom wykonującym dla niego czynności agencyjne zaproponuje jedynie część „górnej” prowizji wynegocjowanej z Towarzystwem Ubezpieczeniowym, tak by mieć również dla siebie zysk z tego tytułu. Trafiając na rzetelnego multiagenta OWCA może liczyć na dodatkowe bonusy i premie. Oczywiście wszystko jest zależne od przyjętego modelu współpracy oraz zaangażowania.

Jak zarabia OWCA… No a ile się zarabia?

Wiemy już jak zarabia OWCA, przyjrzyjmy się zatem ile można zarobić pracując w multiagencji. Tak jak w przypadku każdego systemu wynagrodzeń prowizyjnych, ostateczne zarobki są zależne od wielkości sprzedanych produktów ubezpieczeniowych. Część osób pracujących w agencjach ubezpieczeniowych skupia się wyłącznie na droższych produktach, bardziej korzystnych dla nich pod względem wysokości prowizji (m.in. ubezpieczenia nieruchomości, ubezpieczenia na życie), inni wolą dotrzeć do szerszej grupy odbiorców z najbardziej popularnymi polisami komunikacyjnymi. Oczywiście oferta produktowa jest zależna od wyboru multiagenta, z którym współpracuje OWCA i równocześnie może narzucić własne warunki sprzedażowe. Najniższe stawki otrzymywane są za obowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne i mieszczą się w przedziale 2 do 10 %. Najwyższe prowizje można uzyskać za ubezpieczenia dobrowolne, dedykowane oraz finansowe (średnio od 15 do 25 %). Natomiast prowizje przy polisach ubezpieczeniowych na życie mogą sięgnąć nawet 40-50 %.

Teraz już wiesz jak zarabia OWCA i jakiej wypłaty możesz się spodziewać pracując dla multiagenta. Aby być na bieżąco z naszymi wpisami, polub nasz fanpage na Facebooku – tam zamieszczamy informację o nowych wpisach.

Zapraszamy do odwiedzenia naszego bloga, gdzie umieszczamy ważne oraz ciekawe informacje dla agentów ubezpieczeniowych.