Jak już wspomniano w poprzednim artykule, od 1 kwietnia tego roku można korzystać z Bezpośredniej likwidacji szkód z OC. Jest to bardzo dużym ułatwieniem dla kierowców, ponieważ w momencie wyrządzenia szkody nie trzeba szukać sprawcy w celu otrzymania zwrotów kosztów. Naprawa samochodu oraz wypłata odszkodowania leży po stronie naszego ubezpieczyciela, czyli firmie, w którym wykupione zostało OC poszkodowanego. Nie zawsze jednak możemy skorzystać z BLS, dlatego warto wiedzieć, kiedy możemy ubiegać się o wypłacenie odszkodowania, a kiedy nie.

BLS nie obejmuje szkody osobowej

Oznacza to, że BLS obejmuje jedynie szkody pojazdów, a nie szkody osobowe. Ubezpieczenie dotyczy szkód zaistniałych w pojeździe oraz mienia, które się w nim znajduje i należy bezpośrednio do poszkodowanego. Zatem, kierowca może otrzymać odszkodowanie za uszkodzenie fotelika lub wózka dziecięcego, które było przewożone w samochodzie. Należy również pamiętać, że jeżeli w wypadku są osoby ranne, ubezpieczenie BLS nie pokrywa szkód związanych z takim zdarzeniem. Leży to po stronie ubezpieczyciela sprawcy wypadku.

Szkoda musi mieć miejsce na terenie Polski

O odszkodowanie możemy ubiegać się tylko wtedy, kiedy wypadek miał miejsce na terenie naszego kraju, BLS nie obejmuje szkód poza granicami Polski. Ważne jest, aby uczestnicy zdarzenia posiadali ubezpieczenie krajowe. Również w przypadku, kiedy poszkodowany posiada wykupione ubezpieczenie w towarzystwie krajowym, a sprawca zagranicznym to również nie możemy skorzystać z BLS.

W wypadku mogą brać udział tylko dwa pojazdy

Kierowca ma prawo do skorzystania ze świadczeń w momencie, kiedy doszło do zderzenie się tylko i wyłącznie dwóch pojazdów. Jeżeli w kolizji brały udział więcej niż dwa auta, nie możemy ubiegać się o odszkodowanie. Również jeżeli doszło do uderzenia w słup czy drzewo, ubezpieczyciel nie wypłaci nam należytej kwoty w ramach BLS.

Szkoda wyceniona na nie więcej niż 30 tys. złotych

Do Bezpośredniej likwidacji szkód z pewnością nie mogą być zakwalifikowane te szkody, które zostały wycenione na więcej niż 30 tys. złotych. Jeżeli straty przekraczają tę kwotę, nie możemy ubiegać się o odszkodowanie z BLS. To jednak nie powinno martwić kierowców. Według statystyk 98% szkód komunikacyjnych nie przekracza tej kwoty.

Po więcej ciekawych informacji zapraszamy na bloga dla agentów ubezpieczeniowych oraz fanpage na FB.